Banjo i mandoliny

Gatunki muzyczne opierają się nie tylko na konkretnych tonacjach i skalach oraz budowie kompozycji, ale również na brzmieniach.. Muzyka metalowa bazuje na ostrych brzmieniach, więc do jej tworzenia konieczna jest gitara elektryczna, ale jak jest z innymi gatunkami?

Ciekawe brzmienia skupia wokół siebie bluegrass, który czasem nazywany jest szybszym country. Gatunki te są ze sobą mylone głównie ze względu na to, że zarówno w jednym jak i w drugim usłyszymy podobne instrumenty, przy czym do najbardziej charakterystycznych nalezą banjo i mandolina. Instrumenty te mają za sobą długa i bardzo bogatą historię i doskonale sprawdzają się zarówno w zespole jak i w grze solo. Zacznijmy od tego, że są to dwa zupełnie różne instrumenty. Banjo wyposażone jest w pięć strun, choć łatwo się na początku pomylić, ponieważ na główce banjo znajdziemy cztery stroiki odpowiadające czterem strunom.

Piąty, dodatkowy znajduje się na boku gryfu na wysokości czwartego progu. Oczywiście mówimy o standardowej konstrukcji, ponieważ na rynku dostępne są również banjo sześciostrunowe o innej tonacji. Instrument ten posiada bardzo interesujące, jasne brzmienie o krótkim wybrzmiewaniu. Można na nim grać za pomocą kostki, choć najczęściej do gry używa się palców. Jeśli zależy nam na tym aby dźwięk był bardziej dynamiczny, na palce można nałożyć specjalne nakładki wykorzystywane również w grze na gitarze.

https://hurtowniamuzyczna.pl/offer/426/gitary-banjo-i-mandolina.html

Brzmienie i konstrukcja mandoliny znacznie różnią się od banjo. W standardowej mandolinie znajdziemy osiem strun ułożonych po dwie obok siebie. Brzmienie instrumentu jest cieplejsze, lecz również charakteryzuje się jasnym charakterem. Z powodu wąsko ułożonych obok siebie strun, na instrumencie gra się głównie kostką, a tonacja mandoliny pozwala na stosunkowo łatwą grę szybkich pasaży. Instrument ten jest niewielki, lecz zaskakująco głośny. Jeśli jednak planujemy użyć go podczas koncertu, powinniśmy pomyśleć o sposobie na nagłośnienie. Najwygodniej jest grać na mandolinie posiadającej wbudowaną elektronikę. Niektóre takie instrumenty nawiązują swoim wyglądem do gitar elektrycznych.