Efekty wizualne na scenie

Podczas występów na scenie, organizator powinien zadbać o to, aby sprzęt używany przez muzyków spełnia ich wymagania. Wpływ na jakość występu ma jednak nie tylko sama muzyka, repertuar i sprzęt nagłośnieniowy, lecz także urządzenia służące do tworzenia efektów wizualnych, czyli między innymi lasery, reflektory czy lampy stroboskopowe. Każde z tego typu urządzeń charakteryzuje się innymi możliwościami i mocą, co wpływa ostatecznie na efekt wizualny jaki chcemy osiągnąć.

Same lampy to jednak nie wszystko, ponieważ możemy używać także innego sprzętu, na przykład dystrybutorów mocy. Urządzenie to nie jest konieczne do obsługi sprzętu w mniejszych pomieszczeniach gdzie nie wykorzystuje się dużej ilości reflektorów, jednak jeśli planujemy wyposażyć dużą salę w sprzęt do tworzenia efektów świetlnych, wówczas dystrybutor mocy staje się bardzo użyteczny. Dystrybutor mocy służy do tego co podpowiada nazwa, czyli do rozdzielania mocy pomiędzy urządzeniami.

Podłączając je do jednego dystrybutora mamy pełną kontrolę nad każdym poszczególnym reflektorem, laserem czy lampą. Wiele urządzeń działa w taki sposób, że wpływ na jasność i intensywność oświetlenia ma ilość mocy która zostaje dostarczona do obwodu. Oznacza to, że im mniej mocy, tym słabsze uzyskamy światło. Dzięki temu mamy możliwość dostosowania jasności oświetlenia każdego poszczególnego sprzętu, co wpływa na całość uzyskanego efektu. Często polecanym dystrybutorem mocy jest Eurolite DPX-610 DMX, który posiada możliwość sterowania analogowego jak i DMX, możliwość ustawienia poziomu żarzenia lamp, a także mamy wgląd do temperatury, a kiedy ta staje się zbyt wysoka, automatycznie włączają się wentylatory, dzięki czemu nie musimy martwić się o przepalenie obwodów.

Całkowita obsługiwana moc to 13800W, które wystarczą do obsługi sprzętu oświetlającego całą dużą scenę.